Spring til indhold
AGS-elev Arthur fra b23 overrækkes 1.-præmie i national sprogkonkurrence.

AGS-elev vinder stor national sprogkonkurrence i tysk

Wer ist der Beste Deutschschüler Dänemarks? Arthur Leonard Hindø aus AGS! Sådan kunne et kampråb have lydt efter afviklingen af International Language Competition (iLC), der finder sted i Danmark en gang årligt.

Vinderen i kategorien ”Tysk modersmål” blev nemlig AGS-eleven Arthur fra b23-klassen, der både i semifinalen og finalen strøg helt til tops på podiet. Bag konkurrencen, der både omhandler grammatik, ordforråd, lytteforståelse og kulturelt kendskab, står organisationerne ItsLearning og Mundolingue.

Arthur blev hyldet til skolens fællessamling, hvor AGS’ nye vicerektor Mads Pedersen overrakte pokalen og de medfølgende 3.000 kr. AGS har i de seneste år opprioriteret sprogundervisningen, hvilket bl.a. omfatter deltagelse i større og mindre konkurrencer, i forlængelse af regeringens og erhvervslivets ønske om et større tilvalg af sproglige uddannelser blandt unge.

iLcompetition er den største sprogkonkurrence i Skandinavien indenfor sprogene tysk, fransk, spansk og engelsk med mere end 50.000 deltagere. Den gennemføres i øjeblikket i Sverige, Danmark og snart også i Norge. Konkurrencens primære formål er, at de unge opnår en øget interesse for kulturen, historien og samfundsforholdene i de lande, hvor målsproget tales, og på den måde være katalysator for udvikling af de unges sprogkundskaber.