Spring til indhold

Sciencedage på AGS vækker begejstring for naturvidenskaben

I disse dage summer AGS af nysgerrighed, eksperimenter og store spørgsmål, når elever fra områdets 5. og 6. klasser deltager i årets udgave af Dansk Naturvidenskabsfestival under temaet "Alt hænger sammen".

I disse dage summer AGS af nysgerrighed, eksperimenter og store spørgsmål, når elever fra områdets 5. og 6. klasser deltager i årets udgave af Dansk Naturvidenskabsfestival under temaet “Alt hænger sammen”.

Gennem en række workshops i blandt andet fysik, kemi, biologi, biotek, astronomi, idræt og matematik får de besøgende mulighed for selv at undersøge naturvidenskabelige fænomener og opleve, hvordan fagene hænger sammen. Gymnasiets egne elever og lærere står for aktiviteterne og guider de yngre elever gennem spændende forsøg og udfordringer.

Dagene byder på mange gode oplevelser, og måske kan mødet med laboratorier, eksperimenter og naturvidenskabelige problemstillinger blive en øjenåbner for de kommende gymnasieelever. Målet med sciencedagene er netop at vække interessen for science og vise, at naturvidenskab handler om at være nysgerrig på verden omkring os.

Dansk Naturvidenskabsfestival fortsætter de kommende dage, hvor endnu flere elever får mulighed for at gå på opdagelse i naturvidenskabens fascinerende verden på AGS.